Отже, Ви щасливий володар приватного будинку. А щоб в будинку Вам було затишно в ньому має бути тепло. Бєларусь - не Каліфорнія, тому в один прекрасний момент доведеться задуматися про опалення житла, і варіантів тут маса - починаючи від самого простого, перевіреного часом пічного опалення та закінчуючи екзотикою типу сонячних колекторів. Розглянемо ж ми в цій статті найбільш прагматичний і широко поширений варіант - система опалення приватного будинку, серцем якої є твердопаливний котел . Так як же вибирати твердопаливний котел для Вашого будинку?
Забронировать и купить жд билеты УкрЗалізниця вы можете на сайте.
Перед тим, як аналізувати ринок і знайомитися з цінами, потрібно чітко визначитися з умовами, в яких працюватиме Ваш майбутній котел, а саме:
Яке паливо буде пожирати котел?
Котел якої потужності необхідний?
Сталевий або чавунний?
Котел якої конструкції потрібен?
Наскільки Ви ліниві?
Паливо для котла
Кожен представлений на ринку котел розроблений під паливо певного виду і заявлені виробником характеристики будуть доступні тільки при спалюванні саме цього палива.
Простий приклад: твердопаливний котел, розрахований на спалювання деревного вугілля, ніколи не видасть обіцяну теплову потужність, якщо Ви будете топити його свежеспіленних сосною. Питома теплота згоряння палива - кількість теплоти, яка виділяється при повному згорянні 1 кг даного палива:
- для дров з вологістю 50% - 1900 ккал / кг
- для дров з вологістю 20% - 3300 ккал / кг
- для деревного вугілля - 7500 ккал / кг.
Зворотний випадок - топити дров'яної котел вугіллям теж не є добре. Це може привести до значного зниження терміну служби котла і його «прогоряння». Знову ж таки через більш високої теплотворної здатності вугілля і не таких високих вимог до якості конструкційних матеріалів дров'яного котла.
потужність котла
Тепловтрати - то кількість тепла, яке втрачає будинок взимку, і яке потрібно заповнити спалюванням твердого палива для підтримки в будинку комфортної температури. Це саме те, що визначає потужність Вашого майбутнього котла. Для розрахунку необхідно знати геометричні розміри огороджувальних конструкцій і матеріали, з яких будинок побудований, бажано враховувати тепловтрати через вентиляцію й каналізацію.
Але розрахунок тепловтрат - доля фахівців і людей, готових за цей розрахунок платити. Для інших є нехитра формула: площа будинку в квадратних метрах ділимо на 10, отримуємо приблизну потужність котла в кіловатах. Будинок 100 м2 - котел 10 кВт.
Насправді помилка у визначенні потужності може обернутися двома наступними неприємностями:
- котел заниженою продуктивності просто не зможе обігріти будинок. І якщо в міжсезоння його буде вистачати, то при температурі зовнішнього повітря близько -20 ° С в приміщеннях буде холодно. Лікується заміною котла на більш потужний.
- котел завищеною продуктивності дуже незручно експлуатувати. Паливо буде горіти при нестачі кисню, адже подача повітря буде мінімальна - таке горіння неефективне, висока ймовірність закипання котла. Лікується заміною котла або установкою в систему опалення буферної ємності (дуже хороша і потрібна річ, про неї ми поговоримо в рамках іншої статті).
Сталь або чавун
Тут все просто. Чавунний котел при правильному використанні практично вічний. У мого сусіда хата топиться від котла 1968 випуску. Чавун не схильний до корозії, він майже не прогорає, у нього велика теплоємність. Але! чавун дуже боїться температурного шоку. Пішла холодна вода (нижче 60 ° С) в розігрітий котел - і ось Ви вже пішли за новим котлом. Чавунний котел значно дорожче сталевого і при цьому може бути менш ефективним. Пов'язано це з тим, що теплообмінні поверхні зі сталі можна виготовити будь-якій конфігурації, і політ фантазії конструкторів котла може перервати лише здоровий глузд і необхідність ці поверхні очищати. А ось складність конструкції чавунного котла обмежує технологія виливки чавуну. Чавунний котел важкий. Тому що великий. Для його установки необхідний окремий фундамент.
Сталевий же котел легкий, ефективний, не боїться холодної обратки, компактний, АЛЕ прогорає років через 10-15. І навіть прогорів, на відміну від чавунного, піддається ремонту.
Насправді ринок більш ніж на 90% заповнений саме сталевими котлами, а адже пропозиція диктується попитом.
конструкція котла
З часів, коли Прометей приніс вогонь людям, минуло багато років. Я хочу сказати, що до всіх нововведень і «революцій» у процесі спалювання дров потрібно ставитися зі здоровою часткою настороженості, адже найбільш ефективні методи спалити поліно за минулий час були вже не раз винайдені. Тому не варто гнатися за ККД 90% і більше, швидше за все ці цифри не підтвердяться, або підтвердяться в умовах, дуже далеких від реальних.
Ринок пропонує величезну кількість моделей твердопаливних котлів і варіацій виконання. Об'єктивно описати кожну дуже складно, тому позначимо певні закономірності і принципи роботи котлів. Знаючи і розуміючи їх, можна визначити, наскільки та чи інша модель ефективна і підходить саме Вам.
Отже, ми маємо деяку кількість палива, що згоряє з деякою повнотою і передає деяку частину виділився тепла циркулюючому в системі теплоносія. І ВСЕ!
- Поверхня теплообміну. Чим вона більше, тим більше тепла димові гази віддадуть теплоносія, і тим довше буде тривати чистка котла;
- Швидкість і режим руху димових газів в котлі. Конструкцією котла забезпечується присутність аеродинамічних опорів на шляху руху газів, що також позитивно впливає на теплообмін, збільшуючи час контакту гарячих газів з теплообмінної поверхнею. Складність очищення котла також зростає.
- Повнота згоряння палива. Забезпечується подачею додаткового - вторинного повітря в топку котла. Дозволяє забезпечити Догорание виділилися при нагріванні палива піролізних газів, які не згоріли відразу через прикритої заслінки подачі первинного повітря.
І все ж висвітлимо деякі моменти:
- Завантаження котла. Верхня і фронтальна. Верхня зручніше адже не потрібно згинатися, але для котла з таким варіантом завантаження бажано мати окреме приміщення. Яка б не була тяга в димоході, при відкритті дверцят частина димових газів обов'язково потрапить в приміщення. Краще якщо воно нежитлове
- Котли верхнього горіння (верхнього підпалу).
Паливо завантажується в високу вертикальну камеру згоряння, спеціальний пристрій опускається на верхній шар палива, повітря подається в верхню частину закладки. Таким чином забезпечується горіння тільки верхнього шару. Повітроподавальних пристрій при прогорании палива поступово опускається до дна котла, поки не смітить вся закладка. Як правило, мають дуже велику камеру згоряння, куди поміщається багато палива, і багато в чому за рахунок цього досягається висока тривалість роботи на одній закладці. Особливостями таких котлів є багаторазовим насамперед відсутність можливості підкладати дрова після підпалу - доведеться чекати, поки вся закладку не прогорить повністю, складність завантаження високою вертикальною топки, складність обслуговування, обумовлена знову ж компонуванням апарату. Також пристрій для подачі повітря постійно знаходиться в зоні горіння,
- Піролізні, вони ж - газогенераторні, котли.
Перш за все, піроліз - розкладання органічних природних сполук при нестачі кисню. В окремому випадку горіння твердого палива в котлі це виглядає наступним чином: дров'яна закладка нагрівається і виділяє горючі гази, які згорають в окремій камері, куди подається попередньо підігріте повітря (т.зв. вторинний). Виробники таких котлів обіцяють більш повне згоряння палива, удвічі більший час роботи на одній закладці, більш точний процес регулювання температури теплоносія. Одним словом - чудо! Але чудес, як нам відомо, не буває. У всякому разі, безкоштовних. Тому за такої котел Ви заплатите значно дорожче, і дровами годувати такого красеня доведеться виключно сухими (вологістю не більше 20%). Інакше дива не станеться. А ще піролізний котел оснащений вентилятором,
Автоматизація
Чи готові Ви платити за свою лінь? Якщо так, то позначимо ціну.
Пелетний котел. Одна завантаження - до декількох днів, в залежності від обсягу бункера. З великого бункера шнеком або стрічкою паливо подається в топку. Є моделі з автоматичним розпалом. Згас, сам розгорівся а Ви і не в курсі. Сам регулює швидкість подачі палива в залежності від необхідної температури. Сам золу з колосників струшує.
Але чим складніше пристрій - ті воно дорожче. Це дорозі котли. Габаритні. Енергозалежні. Вимогливі до якості палива. Потребують площ і умов для його зберігання.
І, під завісу, НАЙВАЖЛИВІШИЙ РАДА:
Приїжджайте до нас подивитися на котли. Походіть навколо них із знавцем видом, обов'язково посмикайте за все ручки і дверці, позаглядивать всередину, поколупатися нігтем фарбу, огляньте зварні шви. Хороший котел повинен подобатися. Прилягання всіх деталей повинно бути щільне, забарвлення акуратна. Простіше кажучи, якість виготовлення не повинно викликати невпевненості. Адже між тим, як виробник відноситься до акуратності виготовлення кожної одиниці продукції і які технології, що підвищують ефективність котла і зручність його використання він застосовує, є прямий зв'язок.